17 лютого 2022 року ВРУ прийняла Закон України №3637 “Про віртуальні активи“. Він мав легалізувати ринок криптовалют в країні та визначити яким чином будуть оподатковуватись операції після відповідних змін до Податкового кодексу.
Тоді очікувалось, що схема оподаткування буде близькою до цінних паперів - операції з віртуальними активами будуть оподатковуватися за ставкою 5% і лише операції, що призвели до отримання фіату. Проте цього не сталося - президент ветував його, внісши низку правок.
У 2023 році Державна податкова служба планує відкрити реєстр криптовалютних платників податків, де користувачі зможуть реєструвати свої криптовалютні операції та сплачувати відповідні податки.
Прибуток, отриманий фізособою від продажу криптовалюти, зараховують до загального реєстру оподатковування як іноземний прибуток. Сплатити треба 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. Але навіть щоб це запрацювало потрібні зміни у податковому кодексі.
20 квітня 2023 Європарламент затвердив МіСА – перші у світі зведені вимоги для криптоактивів. Новий український закон мав спиратися на європейські стандарти МіСА. Влітку Національна комісія з цінних паперів завершила розробку законопроекту про оподаткування криптоактивів і оновила текст закону «Про віртуальні активи». Законопроєкт про оподаткування мали опублікувати 14 червня, а у разі його ухвалення у вересні, запрацює вже з 2024-го.
Головні тези нового закону про віртуальні активи
- Регуляторами ринку виступатимуть Національний банк і НКЦПФР, а не Мінцифри як у попередньому законі.
- За видами віртуальні активи розподілятимуться на три категорії (регламент МіСА): токени електронних грошей (EMTs), токени з прив’язкою до активів (ARTs), інші віртуальні активи.
- Для публічної пропозиції (випуску) токенів із прив’язкою до активів на торгах емітент має бути авторизованою у НКЦПФР юридичною особою. Для авторизації юрособа має оформити білу книгу (по суті проспект емісії).
- Ставку оподаткування – 18% з інвестиційного прибутку та військовий збір 1,5%. Умова для сплати податку – якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестактивами має позитивне значення, а отримані внаслідок цих операцій віртуальні активи перебувають у власності платника до 365 днів.
Отже якщо віртуальний актив куплено за 10 000 грн, а продано за 11 000 грн, то оподатковується різниця – 1000 грн.
Ще нюанс - заплановано нульовий податок з інвесторів, які тримають криптовалюту понад рік.
На зараз український крипторинок хоч і не є прямо забороненим, але фактично знаходиться поза законом.